چاپ
دسته: Uncategorised
انجمن مهندسی صنایع ایران

انجمن مهندسی صنایع ایران

انجمن مهندسی صنایع ایران
Iranian Institute of Industrial Engineering

مقدمه

پیشینه تشکل های مدرن در ایران زیاد نیست، حقیقت آن است که یکی از ویژگی های خاص جهان بعد از انقلاب صنعتی را باید در همین تشکل های علمی و صنعتی جستجو کرد. در میان این تشکل ها نقش بسیار حیاتی و حساس رشته مهندسی صنایع در ایجاد ساز و کارهای توسعه صنعتی، جای خالی انجمن مهندسی صنایع ایران را بیش از پیش نمایان می کرد. در اواخر تیرماه 1378 بود که انجمن مهندسی صنایع ایران با هدف توسعه و گسترش کاربرد و ارتقای دانش مهندسی صنایع از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز تاسیس دریافت نمود و در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. ماموریت اولیه انجمن مهندسی صنایع، پرداختن به نیازهای گسترده و در حال تغییر اعضایش می باشد که اعضای هیات علمی دانشکده های مهندسی صنایع سراسر کشور، دانشجویان مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، مهندسان و مشاوران در کلیه صنایع، مدیران مهندسی و مهندسان شاغل در بخش آموزش، تحقیقات و سازمان های دولتی هستند.

اهداف

 1. توسعه و گسترش کاربرد مهندسی صنایع در ایران
 2. ارتقای دانش مهندسی صنایع
 3. توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص در زمینه مهندسی صنایع
 4. بهبود امور آموزشی و پژوهشی مهندسی صنایع در سطح کشور

وظایف

 1. ایجاد روابط علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی بین محققان و متخصصانی که به گونه ای با دانش مهندسی صنایع سر و کار دارند.
 2. همکاری با نهادهای اجرایی در زمینه مهندسی صنایع به منظور نشر تجربه های علمی و پژوهشی و مبادله اطلاعات و ایجاد زمینه های همکاری در ارتقای کمی و کیفی طرح ها
 3. ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از محققان و استادان ممتاز
 4. تشکیل گردهمایی های علمی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی
 5. انتشار کتب و نشریات علمی
 6. ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی

فعالیت های انجمن

از جمله فعالیت های برگزیده انجمن می توان به برگزاری موفق ۱۵ دوره کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع و تدارک برگزاری شانزدهمین دوره در بهمن ۹۸، انتشار دو مجله عملی- پژوهشی به زبان فارسی و انگلیسی، گردهمایی های ماهانه در هفته آخر هر ماه و ارائه دوره های آموزشی عمومی و درون سازمانی اشاره نمود.

کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع

هر ساله کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع توسط انجمن و با همکاری دانشگاه های برتر کشور و با همکاری شرکت های معتبر برگزار می شود. با عنایت به ارائه جدیدترین و ناب ترین موضوعات مطرح و کاربردی مهندسی صنایع در این کنفرانس سالانه، فضای بسیار مناسبی برای مخاطبین و علاقمندان به وجود می آید تا بتوانند حاصل تحقیقات و تجربیات خود را در اختیار سایر مهندسین صنایع قرار دهند. پس از برگزاری کنفرانس چهاردهم و پانزدهم در دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه یزد، شانزدهمین کنفرانس کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع، سال 98 در دانشگاه الزهرا (س) برگزار می شود.

نشریات علمی- پژوهشی انجمن

مجله JISE

در طول پنج دهه حضور مهندسی صنایع در ایران، JISE اولین نشریه بین المللی در زمینه مهندسی صنایع در کشور میباشد. این نشریه علمی- پژوهشی با صاحب امتیازی انجمن و به سردبیری دکتر رسول حجی و سپس دکتر احمد ماکویی به صورت فصلنامه به زبان انگلیسی منتشر می شود.

مجله IERPS

نشریه پژوهش های مهندسی صنایع در سیستم ‌های تولید با تلاش مشترک انجمن مهندسی صنایع ایران و دانشگاه بوعلی سینا همدان به زبان فارسی منتشر می شود. مقالات علمی- پژوهشی ارسالی به این -نشریه لازم است در حوزه سیستم های تولید باشند تا مورد بررسی قرار گیرد.

دوره های آموزشی

انجمن مهندسی صنایع ایران در راستای نشر و توسعه دانش مهندسی صنایع و ارتقای دانش مدیریتی مدیران، کارشناسان و دست اندرکاران حوزه های صنعت و خدمات و با پشتوانه علمی برترین اساتید، دوره های تخصصی و کاربردی خود را به دو صورت و مطابق با استانداردهای آموزشی انجمن مهندسی صنایع ایران برگزار می نماید.

ویژگی های متمایز خدمات آموزشی انجمن

عنوان برخی دوره های آموزشی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت نام با شماره 81032318 تماس حاصل فرمایید.

کتابخانه انجمن مهندسی صنایع ایران

خدمت امانت کتاب همراه با بیست و یکمین سال فعالیت انجمن مهندسی صنایع ایران شروع شده است. اعضای محترم انجمن می توانند جهت به امانت گرفتن کتاب های معرفی شده اقدام کنند. مخزن کتاب در حال به روزرسانی مستمر می باشد. همزمان از دوستان و علاقمند جهت مشارکت در این حرکت علمی- فرهنگی دعوت به عمل می آید.

عضویت در انجمن

انجمن مهندسی صنایع ایران به سبب ماهیت فعالیت خود با صنایع و سازمان های زیادی در ارتباط بوده و به ارائه خدمات تخصصی در این حوزه می پردازد. از جمله خدمات تخصصی انجمن، معرفی اعضای متخصص خود به سازمان های متقاضی می باشد. با عضویت در بانک متخصصین مهندسی صنایع کشور، امکان معرفی نیروهای توانمند به حوزه های مختلف فراهم می شود. عضویت در انجمن مهندسی صنایع ایران به صورت سالانه بوده و در قالب حقیقی و حقوقی تعریف می شود. به اعضای حقیقی کارت و گواهی عضویت و به اعضای حقوقی لوح عضویت حقوقی اعطا می شود.

سطوح عضویت حقیقی

 1. عضویت دانشجویی: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی رشته مهندسی صنایع
 2. عضویت وابسته: ویژه دانش آموختگان مقطع کارشناسی مهندسی صنایع و رشته های مرتبط یا کارشناسانی که 5 سال در یکی از زمینه های مهندسی صنایع شاغل باشند.
 3. عضویت پیوسته: ویژه اعضای هیات علمی دانشکده های مهندسی صنایع یا دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی در یکی از گرایش های رشته مهندسی صنایع (کارشناسی ارشد یا بالاتر)

عضویت حقوقی

سازمان ها و شرکت هایی که در زمینه های علمی و پژوهشی مرتبط با مهندسی صنایع فعالیت دارند، می توانند جهت عضویت حقوقی در انجمن مهندسی صنایع ایران اقدام نمایند.

مدارک لازم جهت دریافت کارت عضویت حقیقی

 1. تصویر عکس پرسنلی
 2. تصویر کارت ملی
 3. تصویر آخرین مدرک تحصیلی (تصویر کارت دانشجویی ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی)

مدارک لازم جهت دریافت لوح عضویت حقوقی

 1. فایل آرم شرکت (جهت درج در وب سایت انجمن)
 2. تصویر روزنامه رسمی ثبت شرکت و آخرین تغییرات
 3. ارسال مدارک عضویت حقیقی به نام نماینده عضو حقوقی شرکت

مزایای عضویت حقیقی در انجمن مهندسی صنایع ایران

خدمات قابل ارائه به اعضای حقوقی

گام های دریافت کارت و لوح عضویت انجمن

 1. جمع آوری و آماده سازی تصویر مدارک عضویت حقیقی/ حقوقی
 2. تکمیل فرم درخواست عضویت (به روزرسانی جهت تمدید)
 3. پرداخت حق عضویت سالانه (الکترونیکی یا بانکی)
 4. ارسال فرم و مدارک از طریق پست الکترونیکی
 5. تحویل پستی کارت عضویت حقیقی و لوح عضویت حقوقی به نشانی درج شده در فرم درخواست عضویت