صفحه اصلیاخباربهره وری کلید ارزش آفرینی

بهره وری کلید ارزش آفرینی

در سنت ایرانیان شب یلدا شب دورهمی خانواده هاست. شبی که بزرگ و کوچک گردهم آمده و از کسب وکار و زندگی روزمره می گویند. بر این اساس خانواده بزرگ کارآفرینان اکوسیستم استارتاپی ایران نیز در این شب ایرانی در فضایی دوستانه  فارغ از رقابت های روزمره دور هم آمده و به گفت و شنود پرداختند و از بیم ها و امیدهای شان به آینده روشن سخن گفتند و ضمن شکر موفقیت ها بر همدلی ها افزودند.

 شب باشکوه استارتاپی ها...

 

به گزارش روابط عمومی انجمن مهندسی صنایع ایران به نقل از رسانه ها، همایش یلدای استارتاپی با حضور کارآفرینان حوزه استارتاپ در آخرین روز پاییز 1395 و در بلندترین شب سال در آمفی تئاتر تالار قلم کتابخانه ملی تهران با استقبال گسترده اهالی مشتاق برگزار شد.

بنابر این گزارش، این همایش در سه پنل (پنل اول، پنل دوم، پنل سوم) برگزار شد که در ادامه گزارش دورهمی فعالان اکوسیستم استارتاپی در شب یلدا با تدوین نشریه سامانه نو می آید.

 

پنل اول: کارآفرینان ، قهرمانان ملی

در این پنل مدیران مطرح ترین و بزرگ ترین استارتاپ های ایران حضور داشتند، مدیریت این پنل را میلاد صابری، از فعالان اکوسیستم استارتاپی، برعهده داشت. در این پنل محمد جواد شکوری مقدم، مدیر عامل شرکت صبا ایده و بنیانگذار آپارات، سعید محمدی، بنیانگذار دیجی کالا، علیرضا صادقیان، مدیرعامل نت برگ، نازنین دانشور، مدیرعامل تخفیفان و شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ، با یکدیگر به گفتگو پرداختند.

 شب باشکوه استارتاپی ها...

 

بهره وری کلید ارزش آفرینی

سعید محمدی، یکی از بنیانگذاران بزرگ ترین فروشگاه انلاین ایران در پنل کارآفرینان از اشتغالزایی دیجی کالا برای بیش از ۲۰۰۰ نفر در کشور خبر داد و گفت: کسب و کار باید از همه عناصر استفاه کند تا بقا داشته باشد و رشد کند. برای رشد خدمات باید از تکنولوژی استفاده کرد تا به بهره وری رسید. بهره وری نیز کلید ارزش آفرینی است.

بنیان گذار دیجی کالا درباره حواشی و شایعات اخیر به وجود آمده حول کسب و کارهای نوپا نیز گفت: قضاوت بدون شناخت کامل یک کسب و کار و بدون بررسی کامل آن درست نیست. در چنین شرایطی تهمت نفوذ به کسب وکارهای نوپای موفق چیزی جز خیانت به کشور نیست.

لازم به ذکر است بنیانگذاران دیجی کالا، دو برادر دوقلو بوده که حمید لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و فوق لیسانس MBA از دانشگاه علم و صنعت ایران بوده و سعید، لیسانس مهندسی مکانیک و فوق لیسانس MBA از دانشگاه سازمان مدیریت صنعتی می باشد.

 

مشتری برنده تقابل کسب و کارهای نوپا و سنتی

شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ به تقابل کسب و کارهای نوپا و کسب و کارهای سنتی پرداخت و گفت: کسب  و کارهای جدید در راستای حمایت از افراد و ایجاد کیفیت بهتر می توانند ارزش بسیار بیشتری نسبت به کسب و کارهای سنتی خلق کنند.

به گفته مدیرعامل اسنپ کسب و کارهای سنتی باید از فرصت رقابت با کسب و کارهای نوپا استفاده و خدماتی ارائه کنند تا باعث افزایش کیفیت باعث رضایتمندی مشتریان شود.

شاهکار درباره امنیت اطلاعات کاربران و شائبه در کسب و کار اسنپ نیز گفت: تمام سرورهای ما در ایران میزبانی می شود و با وجود سرمایه گذاران خارجی، ما طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران عمل می کنیم و بیشترین امنیت ممکن را از لحاظ دیتا فراهم آورده ایم.

 

انعطاف پذیری لازمه رشد کسب و کارها

محمدجواد شکوری، مدیرعامل آپارات در این پنل گفت: استارت آپ ها باید انعطاف پذیری زیادی داشته باشند تا بتوانند در مسیر رشد کسب و کارشان به حرکت خود ادامه دهند. هر چیزی که به جامعه امید دهد بزرگ ترین هدیه به جامعه ماست، فعالیت های استارت آپی نیز از این دست هستند.

شکوری مقدم با بیان مشکل پیش آمده برای این شرکت به خاطر شکایت صدا و سیما گفت: از ما به خاطر اینکه سرویس فراگیر هستیم، شکایت شده بود و ما در حال اثبات این موضوع هستیم که سرویس فراگیری نیستیم به خصوص در مقایسه با برخی افراد که الان در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام به صورت زنده ویدیو می گذارند و بیننده ده میلیونی دارند، اصلا فراگیر محسوب نمی شویم.

 

پنل دوم: صیانت از نخبگان و ایده های جوانان ایرانی

در این بخش همایش، مدیران و بنیانگذاران مراکز نوآوری و شتابدهی به بحث و تبادل نظر پرداختند. رضا کلانتری نژاد بنیانگذار شتاب دهنده شزان این پنل را مدیریت کرد و محمد امین صمیمی مدیرعامل شفق، محسن ملایری، مدیرعامل آواتک، ناصر غانم زاده مدیر فینوا، احمدرضا مسرور، مدیرعامل دیموند، و حمزه قطبی نژاد، مدیرعامل نوتک، در آن حضور داشتند.

 شب باشکوه استارتاپی ها...

 

شتاب دهنده ها «دزد» نیستند!

احمدرضا مسرور، مدیرعامل دیمونددر پنل دوم و در پاسخ به سوالی مبنی بر سرقت ایده ها توسط شتاب دهندها گفت: برخی از صاحبان ایده از شتاب دهنده ها می ترسند که مبادا ایده شان توسط شتاب دهنده به سرقت برود. دلیل ترس تیم های استارت آپی از شتاب دهنده ها عدم آگاهی و شناخت از نوع فعالیت شتاب دهنده است؛ لذا باید این فضا را از طریق شفاف سازی صفر تا صد مسیر و دادن قدرت انتخاب به آنها تغییر دهیم. فضای امیدواری و فراهم کردن زمینه ها برای فعالیت جوانان در این عرصه از مهم ترین و بهترین کارها برای جذب جوانان و نخبگان کشور به ماندن در کشور است.

 

پنل سوم: تامین مالی کسب و کارهای نوپا در ایران

اعضای حاضر در این پنل با مدیریت شهرام شریف از روزنامه نگاران با سابقه، شهاب جوانمردی مدیرعامل فناپ، علی فیاض بخش مدیرعامل حرکت اول، سعید رحمانی مدیرعامل سرآوا و رضا زرنوخی مدیرعامل صندوق مالی و توسعه تکنولوژی ایران و رییس انجمن صنفی کارفرمایی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر (VC)، برگزار شد.

 شب باشکوه استارتاپی ها...

 

کارآفرینان نیازمند فضای امن

در پنل سوم سید سعید رحمانی، مدیرعامل سرآوا در پاسخ به این پرسش که چرا جریان سرمایه داخلی و سرمایه گذاران سنتی هنوز به بخش استارت آپ ها متصل نشده گفت: اتفاقا ما در سرآوا جذب سرمایه را از بخش سنتی آغاز کردیم و بانک تجارت، بانک سامان و خاورمیانه از جمله آنها بودند. ما این سرمایه را در شرایط تحریم جذب کردیم.

وی ادامه داد: مسایل پیش آمده در شبکه های اجتماعی برای جامعه استارت آپی باعث مخدوش شدن فضای امن برای فعالان اکوسیستم و سرمایه گذاران می شود، وقت و تمرکز آنها را هدف می گیرد و برهم می زند. باید با شفاف سازی آگاهی های مورد نیاز امنیتی کارآفرینان را افزایش داد نه با ایجاد هراس و بدبینی.

وی درباره جذب سرمایه های خارجی از سوی شرکت پامگرنت در سرآوا نیز گفت: ما تا قبل از برجام تمرکزمان روی جذب سرمایه گذار داخلی بود ولی بعد از برجام به دلیل نیاز به جذب تجربه و دانش فنی سرمایه گذار خارجی جذب کردیم در شرایطی که اکثریت سهام همچنان در اختیار سهامداران ایرانی باقی مانده است.

بنابر این گزارش، در پایان این همایش، کارآفرینان استارتاپی ضمن تاکید بر رعایت سیاست های کلی و کلان، خواستار ایجاد فضای امن برای ادامه فعالیت خود شدند.

به گزارش روابط عمومی انجمن مهندسی صنایع ایران، تدوین و ارسال گزارش همایش یلدای کارآفرینان استارتاپی در سال 1395 توسط حمیدرضا لاچین و حمیدرضا خلیلی دانشجویان دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران و از اعضای تحریریه نشریه سامانه نو آن دانشگاه صورت گرفته است.

تماس با انجمن

دفتر مرکزی و دبيرخانه انجمن: تهران، خيابان کريمخان زند- نبش خيابان دکتر عضدی شمالي (آبان سابق)- ساختمان دانشگاه علامه طباطبايی- طبقه سوم شمالی واحد 304

رویدادهای مرتبط

  • سومین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع و سیستم­ها
  • آغاز ثبت نام در 31مین جشنواره بین المللی خوارزمی
  • فراخوان مقاله
  • شروع ثبت نام دوره DBA لجستیک و مدیریت زنجیره تامین
  • سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی

لوح فشرده 12 دوره کنفرانس

کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع

مجله علمی پژوهشی زبان فارسی

مجله علمی پژوهشی زبان انگلیسی

بازگشت به بالا