انجمن مهندسی صنایع ایران

بیانیه هفدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع که توسط سید علیرضا شجاعی، نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران قرائت شد به شرح زیر است:

 

«علوم داده» و «مهندسی صنایع»
مهندسان صنایع با علوم داده آینده ایران را می سازند

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

با تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن و مقام والای مادر، همچنین گرامیداشت دهه مبارک فجر.

انجمن مهندسی صنایع ایران در سال 1378 متولد شد و امروز تلاش همگانی اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان با تعامل فعال در انجمن مهندسی صنایع ایران در قالب یک هم افزایی ملی برای توسعه دانش و کاربرد مهندسی صنایع و ارتقاء جایگاه آن در کشور و فضای بین الملل، منجر به کسب رتبه برتر (A) برای انجمن طی دو سال اخیر در میان انجمن های علمی و دریافت لوح تقدیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شورای انجمن های علمی ایران به عنوان انجمن برتر در رشد جهشی گردیده است.

انجمن در سال 1380 یعنی کمتر از دو سال بعد از تاسیس، و به پشتوانه دانشگاه ها و جامعه مهندسی صنایع کشور رویدادی بنا نهاد که اکنون معتبرترین و بزرگ ترین رویداد ملی در حوزه مهندسی صنایع به شمار می رود. "کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع"، امروز هفدهمین دوره خود را به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد و برای نخستین بار به صورت کاملا مجازی پشت سر گذاشت.

هفدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع ایران با هدف تبادل دانش، مفاهیم، روش ها و روند‌های جدید این حوزه و با محوریت علوم داده و مهندسی صنایع در تاریخ 15 و 16 بهمن سال 1399، برگزار ‌شد.

علت انتخاب این عنوان، کاربردهای متعدد و متنوع علوم داده در حوزه مهندسی صنایع از جمله مباحث کنترل کیفیت، زمان بندی، کنترل و بهینه سازی فرایندها، مدیریت زنجیره تامین، سیستم های تولیدی، توسعه محصول، سیستم های پشتیبان تصمیم، و نیز تعمیرات و نگهداری و قابلیت اطمینان در سیستم ها، مدیریت ارتباط با مشتری و هوش تجاری بود. همچنین با توجه به گستره کاربرد، از آن به عنوان یکی از جذاب ترین شغل های قرن 21 نامبرده می شود.

امسال نیز همچون گذشته، مقالات متعدد و متنوعی به دبیرخانه کنفرانس واصل شد. همچنین دومین دوره جشنواره برگزیدگان انجمن مهندسی صنایع ایران در سال 1399 با حمایت و همکاری دانشکده های مهندسی صنایع سراسر کشور در سه بخش کتاب، پایان نامه تحصیلات تکمیلی و ترویج دهنده مهندسی صنایع برگزار گردید.

اینک در پایان کنفرانس هفدهم، مواردی به عنوان بیانیه این رویداد اعلام می گردد که امید است ضمن توجه جدی همه ذینفعان، در سریع ترین زمان، بکار گرفته شود.

 

  1. همانگونه که در کنفرانس های پیشین نیز بیان شد، مجددا تاکید می گردد که انجمن مهندسی صنایع ایران به نمایندگی از جامعه مهندسی صنایع کشور بر این باور است که راه نجات کشور در وضعیت فعلی، بهره گیری از ابزارها و تکنیک های مهندسی صنایع است. 
  1. «مهندسان صنایع»، هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه درمان، هم درحوزه صنعت و هم در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مدیریتی و سیاسی قادرند به حل مشکلات کشور بپردازند. چون مهندسی صنایع یک بینش، یک تفکر و یک مهارت است و به دلیل آنچه امروز، کشور به شدت به آن نیاز دارد یعنی نگاه سیستمی و بهره گیری از علوم مدیریت، علوم اقتصادی، مباحث فنی و انسانی می تواند و باید نگاه همه جانبه به مسائل داشته باشد، مسائل پیچیده را درست تبیین و تعریف کند و برای آن راهبرد و راهکار ارائه نماید.
  1. جامعه مهندسی صنایع اعم از اساتید، دانش‌آموختگان و دانشجویان، آماده ایفای نقش در بازتعریف و حل مسائل کلان اقتصادی کشور هستند (البته اگر دولت محترم بخواهد و اراده ای داشته باشد). 
  1. ما بر این باوریم که رشته مهندسی صنایع تاریخ انقضا ندارد و هیچگاه بازار کار آن اشباع نخواهد شد و هم اکنون در زمره سه رشته برتر منتخب در کنکور و بازار کار می باشد. 
  1. همچنان شاهد بلوغ و رشد مهندسی صنایع در کشور هستیم. مهندسان صنایعی که تلاش می شود با رویکرد مسوولیت اجتماعی پرورش یابند.
  1. تدبیر بازمهندسی مستمر این رشته و ایجاد گرایش هایی مرتبط با نیازهای جامعه مثل گرایش مهندسی سیستم های سلامت، گرایش مهندسی مالی، گرایش نوآوری و کارآفرینی، گرایش لجستیک و زنجیره تأمین، گرایش سیستم، گرایش مدیریت پروژه و غیره باعث گردید فعالان این رشته مهم و کلیدی در دوران کرونا و کووید19 نیز نقش آفرین بوده و با فعالیت های علمی و پژوهشی و کاربردی و در قالب مسئولیت اجتماعی یاریگر سایر بخش ها برای عبور از این ایام دشوار بوده و از تشخیص بیماری تا سنجش میزان موفقیت درمان نقش آفرینی نمایند. 
  1. در این راستا، انجمن مهندسی صنایع ایران پیشنهاد می نماید جلسه ای مشترک میان این انجمن، شاخه مهندسی صنایع فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی و وزارت بهداشت تشکیل شود. 
  1. مهندسان صنایع با علوم داده می توانند آینده کشور را بسازند. لذا انجمن مهندسی صنایع ایران انتظار دارد داده و اطلاعات موثق، معتبر و به روز در دسترس جامعه مهندسی صنایع برای تجزیه و تحلیل درست داده ها و ارائه راهکارهای مناسب، کاربردی و اثربخش قرار گیرد و مراکز تولید داده و آمار همکاری لازم را در این زمینه مبذول نمایند. 
  1. اساتید و جامعه مهندسی صنایع بر حل مسائل واقعی جامعه و کشور در مقاطع ارشد و دکتری تاکید جدی دارند. لذا انتظار می رود وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستگاه های مرتبط همکاری و تسهیلگری لازم را به عمل آورند. 
  1. انجمن مهندسی صنایع ایران به عنوان نهاد و تشکل علمی رسمی جامعه مهندسی صنایع پیشنهاد می نماید تا با تشکیل کارگروهی، نسبت به اولویت بندی موضوعاتی همچون عدالت آموزشی در شرایط کنونی، بحران تصمیم گیری و تصمیم سازی، تدوین برنامه هفتم توسعه کشور، بحران های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، ارتقا و توسعه سرمایه اجتماعی و مقوله کرونا و سلامت اقدام نموده و تقسیم کار میان دانشکده های مهندسی صنایع سراسر کشور صورت گیرد و ساز وکاری طراحی شود تا اقدامات انجام شده به یک جریان سازی ملی بیانجامد.

 

ضمن تشکر از همه عزیزان اعم از کمیته علمی و اجرایی و حامیان این رویداد مهم علمی کاربردی که در برگزاری شایسته کنفرانس هفدهم به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد نقش آفرین بودند، همچنین سخنرانان کلیدی، ارائه دهندگان مقاله و صاحب نظرانی که طی دو روز دانش و تجربه خود را با سایرین به اشتراک گذاشتند، ان شاء الله. با بررسی شرایط حاکم بر برگزاری رویدادها و گردهمایی ها، تلاش خواهد شد هجدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع سال آینده که اولین کنفرانس در قرن جدید شمسی نیز خواهد بود با نوآوری هایی، به میزبانی انجمن مهندسی صنایع ایران و یکی از دانشگاه های تهران برگزار گردد. 

 

شاد، سربلند و پیروز باشید.

16 بهمن ماه 1399

دفتر مرکزی و دبيرخانه انجمن: تهران، شهرک قدس (غرب)، خیابان هرمزان، خیابان پیروزان جنوبی، نبش کوچه پنجم، ساختمان اسرا، طبقه همکف، واحد 3، کد پستی: 1466643691